DOĞAL KAUÇUĞUN TARİHÇESİ
MÖ 1600'e kadar Meksika ve Orta Amerika'daki Mezoamerikan halkları ilaç, ritüel ve boyama için sıvı kauçuk kullanıyorlardı. Amerika'nın fethine kadar kauçuk kullanımı batı dünyasına ulaşmadı. Christopher Columbus, 1490'ların başında kauçuk bulmaktan sorumluydu. Haitili yerliler kauçuktan yapılmış bir topla futbol oynadılar ve daha sonra, 1615'te Fray Juan de Torquemada, Güney Amerika'nın yerli ve İspanyol yerleşimcilerinin, latekse kumaş daldırılarak yapılan ayakkabılar, giysiler ve şapkalar giyerek bu eşyaları daha güçlü ve su geçirmez hale getirdiğini yazdı. . Ancak kauçuğun bazı sorunları vardı: Sıcak havaya tepki olarak yapışkan hale geldi ve soğuk havada sertleşip çatladı.

Bir yüzyıl sonra, 1734'te Charles Marie de la Condamine bir gezi için Güney Amerika'ya gitti. Orada lateks içeren iki farklı ağaç buldu: Hevea brasiliensis

( Şekil 1B ) ve Castilla elastica [ 3 ], ancak doğal kauçuk kaynağı olarak sadece ilki önem kazandı. Hevea ağacının Castilla ağacı üzerinde başarılı olmasının nedeni, lateksinin gövde boyunca taşınma şekliydi. Hevea ağacı, bir ağ oluşturan bağlı lateks tüplere ( Şekil 1A ) sahiptir, oysa Castilla ağacı, bağlı bir sistem oluşturmaz. Hevea ağacı, bağlantılı sistemi sayesinde gövdesinde özel bir kesi yapıldığında lateks akar ( Şekil 2 ). Lateks tüp bağlantıları olmadan, Castilla ağacı lateks kanamaz, bu da kauçuğun hasat edilmesini zorlaştırır.
Şekil 1 - (A) Hevea brasiliensis gövde kesiti ve bağlı tüplerin uzunlamasına kesitinin büyütülmüş hali.
  • Şekil 1 - (A) Hevea brasiliensis gövde kesiti ve bağlı tüplerin uzunlamasına kesitinin büyütülmüş hali.
  • (B) Bir Hevea brasiliensis plantasyonu ve bu bitkinin yaprak, çiçek ve meyvelerinin bir çizimi.
Şekil 2 - Hevea brasiliensis, lateks ekstraksiyonu için yapılmış özel bir kesi ile.
  • Şekil 2- Hevea brasiliensis , lateks ekstraksiyonu için özel bir kesi ile yapılmıştır.

1839'da Charles Goodyear vulkanizasyonu icat etti.

süreç, kauçuk ile ilgili sorunların çoğunu çözer. Vulkanizasyon, elastikiyetini korurken sertleştirmek için kauçuğu kükürt ve ısı ile işlemden geçirme işlemidir. Yazın kauçuğun erimesini, kışın çatlamasını önler. Bu önemli keşiften birkaç yıl sonra, 1888'de Dunlop, hava dolu lastik lastiği icat etti ve kauçuğu dünya çapında son derece önemli bir hammadde haline getirdi. Kauçuk, Sanayi Devrimi için önemli bir malzeme haline geldi.

1850'den 1920'ye kadar iş adamları, Amazon ağaçlarından çıkarılan kauçuk miktarını artırmak için girişimcileri ve tüccarları zorluyorlardı. Bu dönemde, Brezilya Amazonları tek kauçuk kaynağıydı ve fiyatı kontrol ederek kauçuğu pahalı hale getirdiler. Aynı zamanda, Avrupa ve ABD'de giderek daha fazla endüstri geliştikçe, kauçuğun daha fazla kullanım alanı bulunuyordu [ 4]. Kauçuk, Brezilyalılar için o kadar önemli bir malzemeydi ki, kauçuk tohumlarının veya fidelerinin ihracatını yasakladılar. Ancak 1876'da HA Wickham, muz yapraklarına gizlenmiş 70.000 kauçuk tohumunu kaçırarak İngiltere'ye getirdi. Bu tohumlardan sadece 1.900 fidan hayatta kaldı ve Asya'daki ilk kauçuk plantasyonlarını başlatmak için Malezya'ya gönderildi. Bu, dünyanın ana kauçuk üreticisi olarak Brezilya için sonun başlangıcı oldu. 12 yıl sonra Malezya'daki yeni plantasyonlarda kauçuk üretimi Amazon'dakiler kadar rekabetçiydi ve bu plantasyonlar kısa sürede dünyanın ana doğal kauçuk tedarikçisi haline geldi ( Şekil 3 ).

Şekil 3 - (A) Hevea brasiliensis, Amazon'da ortaya çıktı ve ana doğal kauçuk üreticisi olan Malezya'ya gitti.
  • Şekil 3 - (A) Hevea brasiliensis , Amazon'da ortaya çıktı ve ana doğal kauçuk üreticisi olan Malezya'ya gitti.
  • (B) Hevea brasiliensis . (C) Alternatif bir kauçuk kaynağı, guayule ( Parthenium argentatum ). (D) Alternatif bir kauçuk kaynağı, Kazak karahindiba ( Taraxacum koksaghyz ).

Henry Nicolas Ridley, 1888'de Singapur Botanik Bahçeleri'nin müdürü olan bir bilim adamıydı. Orada çalışırken, Malezya'da dikilen ilk 11 kauçuk ağacını buldu ve kauçuk ağacı plantasyonlarının kurulmasını teşvik etmeye başladı. Bir süre sonra, Hevea'dan lateks toplamak için devrim niteliğinde bir yöntem geliştirdi.sürekli dokunarak ağaç. Dokunma, lateksi ağaçtan çıkarma işlemidir. Bu keşif, çok daha yüksek bir lateks veriminin elde edilmesini sağladı ve kauçuk, Singapur'un gelişiminde önemli bir malzeme haline geldi. Yeni plantasyonlar fiyat açısından daha rekabetçiydi, bu nedenle on dokuzuncu yüzyılın sonundan Birinci Dünya Savaşı'na kadar tropikal Amerika'daki vahşi kaynaklardan kauçuk toplama büyük ölçüde azaldı. Savaş sırasında kauçuk arzı kesildi. ABD, Almanya, Rusya ve Amazon ağaçları kendi ihtiyaçları için yeterli kauçuk [tedarik değildi çünkü doğal veya sentetik, alternatif kauçuk kaynaklarına aramaya başladı 3]. Bu ülkelerde çeşitli araştırma programları başlatıldı, ancak savaştan sonra Malezya plantasyonlarından kauçuk tedariki yeniden başladı ve yeni kauçuk kaynakları arama çabası neredeyse ortadan kalktı.

Günümüzde, doğal kauçuğun yaklaşık %90'ı Asya'da üretilmekte olup, Tayland ve Endonezya en önemli kauçuk tedarikçileridir (dünyanın doğal kauçuğunun %60'ından fazlasını tedarik etmektedir).